احتضار راست افراطی

 • «رسانه میلی پیروزی آقای فلانی را در انتخابات ریاست جمهوری به منتخب ملت تبریک می‌گوید.» (صدای خنده حضار)
 • حذف تصویر خاتمی از فیلم تبلیغاتی و حذف بیانیه او از کانال‌های اصلاح‌طلب نشان از ترس عمیق یک جریان از میزان تاثیر‌گذاری یک فرد خاص دارد.
 • گرایش برخی از مهره‌های موثر جریان محافظه‌کار به سمت جناح اصلاح‌طلب: رفسنجانی، روحانی، ناطق نوری، علی لاریجانی، علی مطهری و تا حدودی ولایتی و توکلی.
 • حذف برخی از اعضای نامدار و پرسروصدای جریان محافظه‌کار از صحنه حیات سیاسی: حدادعادل، احمدی‌نژاد، رسایی، مصباح یزدی، محمد یزدی، کوچک‌زاده، مهدوی‌کنی، زاکانی، جلیلی، بذرپاش، رضایی، ضرغامی و به زودی قالیباف.
 • جناحی که همواره اصلاح‌طلبان را متهم به سیاه‌نمایی می‌کرد، خودش در تبلیغات خود چرکابه‌ای سیاه بر پیکره نظام موجود، و نه فقط دولت، پاشید.
 • ابد و یک روز، تتلو، نمایش ساز در خندوانه، توهین نکردن به منتقدان، گلابی برجام، آنگوزمان پاکستان، همسر تحصیل‌کرده، شفافیت اقتصادی، ارائه اموال، حرف نزدن از دولت قبلی، چهار درصدی‌ها، «نگاه‌کردن به دوربین و راحت دروغ گفتن» نشان می‌دهد که جناح محافظه‌کار به این نتیجه رسیده که برای باقی‌ماندن در صحنه نمی‌تواند چندان هم بر اصول خود پافشاری کند.
 • جناحی که حتی پایگاه مردمی بسیج را هم خرج خود می‌کند و با پخش شبنامه‌هایی پر از دروغ‌ درباره سند ۲۰۳۰ توسط آنها نشان می‌دهد که برای بردن از هیچ اقدامی دریغ ندارد و از سوی دیگر اهداف وجود مراکزی به نام بسیج را هم به وضوح به نمایش می‌گذارد. سندی که تنها عبارت پرتکرار در آن ترکیب «برابری جنسیتی» می‌باشد و موضوع مورد سوءاستفاده در آن آموزش جنسی‌ست که با هدف کاهش بروز مشکلات جنـسی، کاهش تجاوز‌های جنسی و در صورت وقوع پنهان نکردن آن در نزد والدین می‌باشد. اما جناح مقابل این موضوع کاملا ساده و منطقی را به آموزش همجنـس‌گرای، لـواط، خودارضـایی و آموزش سـکـس صریح، استحاله کرد.
 • جناحی که حتی شجاعت تعریف از اقدامات یک دولت معتدل را هم ندارد و از آزادی زبان کردی توسط خداوند صحبت می‌کند و رفع شدن سایه جنگ از سر کشور را توسط مردم می‌داند. پس بهتر است آن جناح این را هم بداند که سایه تمامیت‌خواهی را نیز همین مردم از سر کشور کم کردند.
 • اگر توسعه شبکه‌های اجتماعی و مهاجرت روستائیان به شهر هزاران مشکل را در پی داشته باشد، یک خوبی دارد و آن این است که دیگر مردم به این راحتی‌ها گول وعده یارانه سه‌برابری و شعار «وا اسلاما» جناح محافظه‌کار را نمی‌خورند. واضح‌ترین نشانه این ادعا هم شعار «ما که هوا نداریم، اما هواتو داریم» مردم اهواز است؛ پیامی که نه‌ای بزرگ و روشن به عوام‌فریبی بود.
 • اینکه افراد معرفی‌شده تحت عنوان سـران فتـنـه مردم را به حضور در انتخابات تشویق می‌کنند و آن عزیزکرده‌ای که نظرش به نظرشان نزدیک بود اخم و تَخم‌کنان دست جناح حامی خود را درون پوست گردو می‌گذارد، یعنی که آن جریان یک جایی از مسیرش را اشتباه رفته و بر روی اسب بازنده شرط بسته است.
 • تعداد مجموع آرای کاندیداهای طیف محافظه‌کار در انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم حدود ۱۷ میلیون، دوره دهم بماند!، دوره یازدهم حدود ۱۶ میلیون و همین دوره دوازدهم هم حدود ۱۶ میلیون بوده است. پس این جناح طرفداران مشخص و ثابتی دارد و هرگز نتوانسته شمار آنها را با وجود رشد جمعیت، افزایش دهد.
 • طیف راست‌ افراطی دارد پایگاه مردمی خود را از دست می‌دهد و تنها توانسته‌ مقام‌های انتصـابی را در چنگال خود نگه دارد. پس روی هم رفته می‌توان ادعا کرد که صدای الرحمان این جناح از مأذنه‌ها به گوش می‌رسد؛ مگر اینکه تغییری اساسی در رویه‌ٔ خود ایجاد کند که در آن صورت هم توفیر چندانی با جریان اصلاح‌طلب نخواهد داشت.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.